Інформаційно-просвітницька кампанія

Що таке енергоефективність?


Для початку погляньмо на малюнок, який показує, де наші з вами “фортеці” втрачають найбільше тепла. Вражає, правда? Фактично, сплачуючи за опалення власної оселі, ми доплачуємо за обігрів вулиці.

Встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП) та балансування внутрішньобудинкових мереж теплопостачання


(для будинків із централізованим опаленням)

Що це дасть:

 • можливість регулювати кількість та градус гарячої води, що проходить через труби та батареї для забезпечення комфортної температури у приміщенні;
 • належну якість води, яка не містить хвороботворних бактерій, не забруднює труби та батареї;
 • контроль за параметрами гарячої води на вході до системи, відповідність її температури та тиску нормативам;
 • регулювання градусу й об’єму теплоносія залежно від температури зовнішнього та внутрішнього повітря;
 • облік спожитої теплової енергії за допомогою лічильників;
 • економію 20–30% тепла, якщо провести утеплення будівлі.

Встановлення лічильників як таке економії не дає. Цей захід допомагає нам слідкувати за своїми витратами та сплачувати лише за спожиті ресурси.

Утеплення фасаду, покрівлі, дахового перекриття та підлоги


Що важливо знати:

 • утеплення фасаду потрібно здійснювати лише повністю! Клаптикове (поквартирне) утеплення руйнує цілісність конструкції будинку. Таким чином зменшується строк його експлуатації;
 • утеплення стін необхідно проводити з урахуванням нормативних вимог до теплозахисних характеристик зовнішніх огороджень будівель (ДБН В.2.6-31:2006 “Теплова ізоляція будівель”);
 • при виборі систем утеплення варто зважати на ті їхні властивості, які можуть бути шкідливими для довкілля та здоров’я людини. Для утеплення різних частин будинку потрібно обирати матеріал, оптимальний для конкретних умов експлуатації. Характеристики, на які треба звернути увагу: водопоглинання, стійкість до зміни температур, паропроникність, негорючість тощо;
 • при утепленні даху необхідно враховувати вид його конструкції, його стан, а також наявність первинної теплової ізоляції;
 • утеплюючи підлогу, потрібно пам’ятати, що існує висока ймовірність конденсації вологи з повітря між утеплювачем та підлогою. Це призводить до зволоження будівельних конструкцій із наступним погіршенням або втратою ними теплозахисних характеристик.

Клаптикове утеплення не можна вважати енергоефективним заходом, адже його встановлення не лише порушує норми, а й може нанести шкоду конструкціям будівлі та недовго прослужити. Натомість правильне утеплення всього будинку дозволить майже вдвічі скоротити витрати на тепло.

Реконструкція вікон та дверей


При заміні вікон обов’язково потрібно зважати на належний рівень повітрообміну, адже нові вікна можуть загерметизувати приміщення та порушити режим його вентиляції.

Зменшити втрати тепла через вікна можна двома способами: або ущільнити ті, що вже є, або встановити нові, енергоощадні. У першому випадку втрати тепла зменшуються у 2–3 рази, при цьому зберігаються здорові параметри мікроклімату. Встановлення ж нових склопакетів додає тепла не лише за рахунок відсутності шпарин, а й завдяки спеціальному покриттю, яке забезпечує проникність у приміщення сонячного випромінювання ззовні (пасивне опалення) і запобігає втратам теплоти зсередини. Загалом, ущільнення чи заміна вікон дозволить підвищити температуру в приміщенні на 4–5 °С. Втрати тепла можна також скоротити, якщо організувати тамбур, утеплити двері та встановити на них механічний доводчик.

Якщо у під’їзді ущільнити вікна та довести до ладу двері, то температура у квартирах (залежно від обсягу заходів) підвищиться на 2–3 градуси!

Неважкий для втілення, утім важливий для підвищення енергоефективності захід – встановлення енергозберігаючих (світлодіодних) ламп. Термін їхньої служби триваліший, а ваш рахунок на електроенергію зменшиться на 20%. 

style="text-align: justify;"Що б ви не вирішили робити в першу чергу, пам’ятайте, що зволікати не можна. Очікування сьогодні збільшить ваші витрати на енергоефективні заходи у будинку в майбутньому.

Але після того, як ви дізнаєтесь про весь перелік заходів, які доцільно втілити у вашому будинку, у вас може виникнути запитання: “Де ж взяти гроші на всі ці енергоефективні задоволення”?

Для того, щоб банк бачив у вас потенційного позичальника та охоче працював з багатоквартирним будинком, вам потрібно створити юридичну особу – ОСББ.

Для мешканців багатоквартирних будинків, що замислились над питаннями енергозбереження, все доволі просто. Погляньмо:

1. У деяких містах України з 2015 року діє Програма відшкодування частини кредитних коштів, отриманих ОСББ та ЖБК на впровадження заходів із енергозбереження, реконструкції і модернізації багатоквартирних будинків. Вона передбачає відшкодування за рахунок міського бюджету частини суми кредитних коштів отриманих ОСББ (ЖБК) у банках на впровадження заходів із енергозбереження. Наприклад, Львівська міська рада має договори про таке відшкодування з трьома банками: «БАНК ЛЬВІВ», «Ощадбанк», «Укргазбанк». 

2. Крім того, можна скористатися державною програмою, яка діє в Україні від 2015 року. Вона передбачає компенсацію вартості енергоефективного обладнання/матеріалів для проведення утеплення індивідуальних житлових будинків та ОСББ: відповідно 30% і 40%.

Відтак, загальна сума відшкодування може становити  до 60%! То чому б не скористатися можливістю? 

3. У партнерстві з державною програмою та Держенергоефективності, кредитування на вигідних умовах надають державні Укргазбанк, Ощадбанк та Укрексімбанк.

Кредити за державною програмою


ОЩАДБАНК надає кредити та кредитні лінії на термін від 6 місяців до 5 років. Максимальна сума кредиту – до 100% вартості проекту, але не більше ніж 30 тис. грн на одну квартиру в будинку. Власний внесок: від 0% від загальної вартості заходів з енергозбереження. Ставка – від 23,5% річних. Разова комісія за надання кредиту – від 1% від суми кредиту/кредитного ліміту. Умови: строк існування позичальника не менше ніж 6 місяців від дати реєстрації; щонайменше 75% голосів співвласників на загальних зборах проголосували за рішення отримати кредит; ОСББ не має судових позовів, а рівень надходження платежів – не менше 85%.

УКРГАЗБАНК кредитує ОСББ та ЖБК. Вимоги до позичальника: зареєстрований не менше ніж 3 місяці до звернення у банк. Умови: термін – до 10 років, сума – до 10 млн грн, ставка – 23,5% річних до 1 року, 25% річних – більше 1 року, разова комісія – 1% суми кредиту; власний (авансовий) внесок та страхування – відсутні, без забезпечення та без будь-яких комісій/штрафів/обмежень при достроковому погашенні кредиту.
УКРГАЗБАНК кредитує населення. Вимоги до позичальника: позичальником може бути кожний громадянин у віці від 21 до 65 років (на момент закінчення строку кредиту). Умови: термін кредитування – від 1 до 3 років, сума – від 1 тис. до 50 тис. грн, власний внесок – від 10%, ставка – 25%, одноразова комісія – 3%, без забезпечення та без будь-яких комісій/штрафів/обмежень при достроковому погашенні кредиту.

УКРЕКСІМБАНК кредитує ОСББ та ЖБК. Вимоги до позичальника: строк існування ОСББ/ЖБК не менше 6 місяців; не менше ніж 70% мешканців житлового комплексу є членами ОСББ. Умови:

кредит без забезпечення: термін – до 5 років; сума – до 5 млн грн (включно), але не більше суми у розрахунку 30 тис. грн на 1 квартиру в будинку; ставка – від 22,8% річних; комісія за управління не менше 0,2% від суми кредиту щомісячно; власний (авансовий) внесок – відсутній; кредит із забезпеченням: термін – до 5 років; сума – до 30 млн грн; ставка – від 22,8% річних; комісія за управління – 0,1% від суми кредиту щомісячно; власний (авансовий) внесок від 30%.

УКРЕКСІМБАНК видає для населення гривневі кредити:

кредит без забезпечення: на термін до 3-х років, у сумі від 10 тис. грн до 50 тис. грн, комісійна винагорода – 3% від суми кредиту (разово), власний внесок – 10%; кредит із забезпеченням: на термін до 5-ти років, у сумі не більше: для м. Києва – 600 тис. грн, для решти регіонів України – 400 тис. грн; комісійна винагорода – 1,2% від суми кредиту (разово); власний внесок відсутній, під забезпечення житлової нерухомості.

Погашення кредиту здійснюється щомісяця рівними частинами протягом строку кредитування. Відстрочка погашення основного боргу може складати не більше одного року.

Державна підтримка енергозбереження


Серед інших джерел фінансування також варто сказати про:

 1. 1. Власні кошти мешканців будинку, співвласників приміщень, ОСББ. Але ці кошти спочатку треба зібрати (а юридичних підстав для того, щоб зобов’язати мешканця будинку надати гроші нема), а потім і накопичити. При цьому не забувати про такий фактор, як інфляція.
 2. 2. Місцеве співфінансування з бюджету територіальної громади (на безповоротній основі). Цей варіант – для тих, хто готовий чекати довго і наполегливо, при цьому втрачаючи шанси, адже ймовірність тривалої дії такого джерела дуже низька. 
 3. 3. Гранти міжнародних організацій. Як і попереднє джерело, це явище для ОСББ дуже рідкісне та не дає великої надії.
 4. 4. Договір із залученою стороною, зокрема енергосервісною компанією (ЕСКО). ЕСКО не просто виконує роботи в будинку, але й стає виконавцем/надавачем комунальної послуги з централізованого опалення в будинку. ЕСКО проводить енергоощадні заходи, внаслідок чого зменшується енергоспоживання, і за рахунок отриманої економії (тариф за послугу не переглядається) має можливість здійснити погашення кредиту. Цей перспективний механізм, наразі – на практиці майже не застосовується.

Як зробити свій дім енергоефективнимНавіщо проводити енергоаудит


Наші будинки дуже схожі на людей: вони живуть і дихають, мають судини і шкіру, іноді хворіють, споживають ресурси та вимагають уваги. І ми дуже залежимо від наших будинків: квартира, офіс чи приватний будинок впливають на наше здоров’я та самопочуття. Від енергетичних апетитів будівель залежить самопочуття як економіки окремої родини чи підприємства, так і держави загалом. В Європі це відчули під час паливної кризи в 20 столітті, в Україні ми почали це відчувати зараз, після суттєвого підвищення вартості енергоносіїв.

Думаю, ніхто не має сумніву, що починати лікування необхідно з визначення діагнозу. Для будівлі такий діагноз може поставити енергетичний аудит.

Під енергетичним енергоаудитом розуміється проведення обстеження будівлі для визначення можливих шляхів економії енергоресурсів, а отже і коштів, та покращення умов перебування мешканців та персоналу. Головним результатом енергетичного аудиту є перелік рекомендацій щодо зниження енергоспоживання та витрат на енергоносії із зазначенням їх вартості та окупності. Якісний енергетичний аудит повинен передувати всім проектам реконструкції будівель для максимально ефективного використання наявних (зазвичай дуже обмежених) фінансових ресурсів.

Для проведення якісного енергоаудиту необхідні три складові:

 • досвідчений енергоаудитор;
 • достатня приладова база;
 • бажання та сприяння замовника та персоналу будівлі.

Якісний енергетичний аудит – це одна з основних запорук успіху впроваження енергоефективних заходів. Часто доводиться чути висловлювання: “Навіщо мені енергоаудит, ось я краще за ці кошти поміняю декілька вікон або встановлю регулятор – ось сусід зробив і у нього стало краще”. Насправді така думка хибна (це як у сусіда болів зуб – він його пополоскав, допомогло, то й мені допоможе). Багаторічне спостереження за бюджетними закладами показує, що навіть будівлі, збудовані по одному проекту, через деякий час мають зовсім різні показники енергоефективності, а якщо пройшло 10 та більше років, то відмінності стають ще більш суттєвими. І цьому є об’єктивні пояснення:

 • якість експлуатації будівель;
 • джерело енергопостачання;
 • проведення ремонтів та реконструкцій (заміна вікон, перепланування тощо);
 • встановлення та заміна енергоспоживаючого обладнання.

Саме тому, щоб не викинути існуючі кошти “на вітер”, а використати їх найбільш ефективно, необхідно провести енергоаудит та поставити правильний “діагноз”.